Terapie s delfíny – náš mimořádný zážitek

Chtěla bych se s Vámi podělit o jeden opravdu mimořádný zážitek.

(Hned na začátek – pro všechny, které napadá, že zvířata patří do volné přírody, máte pravdu. Než jsem do toho s rodinou šla, několikrát a z různých směrů jsem prověřila celou situaci.)

Před dobou C… jsem poznala člověka – psychologa, který se zabývá terapií s delfíny. Vzhledem k mému oboru mě to dost zajímalo. Vnímám delfína jako úžasného, nadčasového, velmi inteligentního tvora. Blízké setkání s delfíny byl zároveň i můj sen. A tak bylo rozhodnuto. Celá rodina jsme se vydali toto září za delfíny. Každý z nás měl možnost strávit s ním sám 30 minut a užít si vzájemný kontakt a komunikaci.

Nic není náhoda, už jen to datum mě zaujalo – 9. 9.  v 9.00 ráno:)))

Přišli jsme k velkému, hlubokému bazénu. Byli jsme tam my 4 a 2 delfíny. Plavali si a komunikovali mezi sebou. Jen je pozorovat bylo fascinující. Věděla jsem,  jak se jmenují, ale nevěděla jsem, který z nich je který.  Spontánně jsem si sedla na kraj bazénu a jménem jednoho z nich česky zavolala: „Murphy, půjdeš ke mně, půjdeš se pomazlinkovat?“ Nečekala jsem to. Téměř hned jeden z nich vyrazil ke mně. Postavil se a otevřel svou nádhernou pusu – jako by se usmíval. Dala jsem svou ruku k němu a on stále držel a usmíval se. Byla jsem jak v tranzu.

Byl však čas dát na sebe neoprén a opasek, který mě bude držet nad vodou, a jít za ním do vody. Ve chvíli, kdy jsem tam stála, jsem si říkala, zda jsem to nepřecenila. Uvědomila jsem si, že jsou opravdu dost velcí – přes 200 kg. Rozdělili jsme se. Jeden delfín pracoval s mým synem a se mnou zase druhý. Měla jsem možnost zaznamenat, že na každého z nás reaguje jinak. Hladila jsem ho. Bylo to jako hladit doma pejska. Nastavoval se – chvilku na zádech, chvilku na břiše, chvilku pod přední ploutví. Ze začátku jsem se jen lekla, protože jsem si neuvědomila, že nemají žábry, ale dýchací otvor. A ten se mu najednou otevřel – nádech – výdech – a zase zavřel:))) Byli jsme poučeni, že máme hladit až za tímto otvorem.

Můj delfín byl starý cca 24 let. Stála jsem ve vodě k němu bokem a všimla jsem si jeho nádherného tmavého oka. Uvědomila jsem si, že mi to dělá dobře a musel to vědět také ten delfín, protože i on zůstával hlavou nad hladinou a stále se upřeně díval. Mé tělo zalil pocit tak silného bezpečí a spojení s něčím větším, co je velmi mocné a silné, ale zároveň velmi jemné. Bylo to až tajemné. Skrze jeho pohled jsem nasávala tento pocit. Nikdy v životě jsem něco tak úžasného nepocítila.

Přišel čas na relaxační jízdu. Chytla jsem se delfína a jela. Najednou jsem měla myšlenku, že přeci nemůžu dovolit, aby se se mnou vláčel. A začala jsem mu pomáhat – kopat nohama a prostě jsem se neuvolnila. Totálně mě zmáchal. Dojeli jsme. V bazénu se mnou byla také zkušená terapeutka. Vysvětlila mi, co se právě stalo. Delfín mi odzrcadlil, jaký vzorec chování mi už fakt neslouží:)))

Jedeme další kolo. Jsem uvolněná, držím se ho a jsem naladěná na rytmus pohybu jeho těla. Je to úžasné. V běžném životě by se to dalo přirovnat k nádhernému pocitu flow, kdy cítíte, jak jste v proudu a v bezpečí, jak se vám daří vše s lehkostí a vše do sebe zapadá jako puzzle. 30 minut mi s delfínem fakt stačilo – ani nedoporučují více. Je to natolik silný emoční zážitek, že má člověk co zpracovávat.

Šla jsem se osprchovat a pak jsem pozorovala, jak si to užívá manžel a naše dcera. U dcery jsem si všimla té neuvěřitelné jemnosti, s jakou se k ní delfín choval. Jel s ní daleko pomaleji a jemněji. Krása. Věděla jsem, že když delfín při rozjedu zabere, tak jsem měla co dělat, abych se udržela. U dcery to však bylo úplně jiné.

Ten celý den jsem se cítila jako snad ještě nikdy před tím v životě – stav úplně bez napětí a stresu, jak v těle, tak v mysli, uzemněná, spojená sama sebou. A pár dní poté jsem měla chvilky, kdy se mi nahrnuly slzy do očí vděčností – když jsem se podívala na svou rodinu, když jsem se nadechla a ucítila vůni přímořského vzduchu, když jsem uviděla mořskou vodu, když jsem pocítila, jak slunce hřeje…

Byly to vlastně každodenní okamžiky, které běžně přejdeme. Přesto anebo právě proto ve mně vyvolávaly vlny vděčnosti. Mám to stále. Děkuji za to, co bylo, co mám a co přijde. Život s těmito zážitky už nebude stejný jako před tím. Každému z nás to mnoho dalo a je to vidět na našem životě stále. Děkuji za to. Terapii s delfíny mohu jen doporučit.

 

 

Lenka Ilečková
Pomáhám lidem již více než 10 let odbourat stres, emoce a mentální bloky, které jim nyní brání vést spokojený a naplněný život. Racionálně a empaticky je vedu k uvědomění, jak mohou najít východisko z toho, co právě řeší, dojít ke svému konkrétnímu cíli a cítit opět spokojenost a naplnění v osobním anebo pracovním/podnikatelském životě. Při své práci propojuji znalosti koučinku a metod kineziologie one brain, NLP, EFT a rodinných/firemních konstelací. Můj příběh si přečtěte zde >>