Tak obyčejná SPOKOJENOST – kam se poděla?

Spokojenost – přemýšleli jste, co to pro Vás znamená?

Pro mě to je stav, kdy se ráno vzbudím a těším se. Nepřemýšlím, co bude. Nehledám v tom stav „osvícení“. Spokojená jsem z maličkostí během dne, kdy mám radost, z toho, s jakými lidmi se v práci potkávám, že jsem vyzkoušela nový recept na pečení, a ten se podařil, když jsme společně stavěli domeček z lega, když si dám voňavý peeling ve sprše a natřu si obličej jílovou maskou a všichni se smějí, že přišel čert. Spokojenost je, že mi nevadí denní stereotyp a hory prádla, kupa špinavých bot, koupelna od zubní pasty, unavená ukňouraná dcera… , protože vím, že mám kolem sebe své blízké a jsem vděčná za vztahy, které k sobě navzájem máme a že se podpoříme navzájem, když je třeba. Spokojenost cítím, když vím, že mě děti přirozeně respektují, když vím, že mě manžel podporuje v mé práci a cení si toho, co pro nás dělám v domácnosti. Spokojenost pro mě je, že vím, že tam, kde jsem nyní, jsem správně.

Ne každý to ale takto v dnešní době má. Možná, že trpíte strachy, úzkostmi, trápí Vás nefunkční vztahy, nejste spokojeni se svou prací, hledáte sebe s svůj směr… Prožíváte něco, z čeho nevidíte úplně cestu ven a v souvislosti s tím, se necítíte dobře. Cítíte frustraci, bezmoc, smutek, hněv, žal, nedocenění, nemilovanost, opuštění, vnitřní pocit samoty, nezájem, sklíčenost… 

Jasně, že i tuto stránku života jsem moc dobře poznala. A i za to jsem nyní vděčná. Jinak bych se totiž nenaučila budovat si raději tu SPOKOJENOST. Dlouhodobá spokojenost nespočívá v tom, že až všichni kolem Vás budou spokojení, až budete mít čas, peníze, energii, až budou ty vztahy lepší, až….budete SPOKOJENÍ. Takto to nefunguje.

Klíčem k dlouhodobé spokojenosti ve Vašem životě je Vaše vnitřní nastavení.

Díky svým životní přesvědčím, vzorcům chování a myšlení, díky svým emocím, na základě kterých jde učinili určitá rozhodnutí, jste se dostali tam, kde jste právě nyní. Klíč k dlouhodobé spokojenosti tedy nenajdete teď a tady.

Pokud chcete něco změnit a přijít na to, jak to změnit, aby změna k lepšímu byla trvalá a Vám se již neopakovaly stále ty stejné nepříjemné situace v partnerském vztahu, v práci, k dětem, s penězi, musíte prostě najít, čím si to způsobujete kterým svým vnitřním nastavením.

Možná, že cítíte, že Vás ostatní neoceňují za to, co pro ně děláte. Ale pokud máte vnitřní nastavení, že „budete spokojená/spokojený, až všichni okolo Vás  budou spokojení“, a stavíte sami sebe na poslední místo, tak i ostatní Vás budou stavět na to poslední místo. A je jasné, že to Vás v srdci hodně bolí. Cítíte nevděk, chybí Vám ocenění, hněváte se na ně, jste smutní…

Rozumím tomu a těmto pocitům. Přemýšleli jste, kdy a při jaké příležitosti jste se  naučili, že právě takto je to pro Vás správné? Chovala se takto máma? Babička? Někdo jiný? Vy ale nejste oni. Vy to můžete dělat jinak.

Anebo necítíte dostatečný zájem, pozornost, lásku, ocenění od partnera/partnerky. Ale nechyběl Vám náhodou zájem, láska, pozornost, podpora od mámy či táty? Není to o tom, že od partnera toužíte dostat to, co Vám chybělo od rodičů? Jenže partnerská a rodičovská láska je přeci diametrálně jiná. A řešení takové situace nenajdete ve vztahu k partnerovi, ale tím, že „vyléčíte“ své malé já – třeba metodou kineziologie one brain, EFT nebo NLP. To už je jedno.

Možná, že řešíte ještě jiný problém.

Je jedno, zda Vás trápí téma ohledně vztahu s partnerem/partnerkou, nebo ohledně dětí či práce či ve vztahu sami k sobě. Principy zůstávají stále stejné. Pro trvalou pozitivní změnu je zapotřebí najít skutečné příčiny problémy, pochopit je, a přeměnit v to, co chcete nyní. Mám vyzkoušenou, spolehlivou cestu, po které jsem sama mnohokrát šla a po které Vás – když budete chtít – citlivě a efektivně provedu, stejně tak, jako jsem za více než 10 let provedla mnoho jiných lidí, aby objevili svou spokojenost. Podrobnosti najdete zde.

Osobně mám ráda stav, když vnímám, že si vše plyne tak, jak má. K tomu mám svůj „tajný“ recept. A teď je ten správný čas se s Vámi o něj podělit.

Každé ráno, hned po probuzení, ještě chvilku ležím, jemně se protáhnu a… neplánuju, co ten den musím či nemusím. Ale VYBERU si 3 pocity, které chci, abych daný den cítila. Představím si a procítím, jaké to bude s těmito pocity v různých situacích během a jaké volby mi to přinese. Poděkuji za život, že tu můžu být.

A večer mám obdobný rituál. Lehnu si do postele, pomaličku si uvědomím uvolnění svalů od nohou až po krk a hlavu. Vyberu jeden nepříjemný pocit a s ním spojenou situací, pokud byla, nehodnotím, prostě přijmu, že se stala a dovolím, aby taky mohla skončit a odejít.
A vyberu si další 2 situace a pocity, za které jsem vděčná, že jsem je mohla prožít. Uvědomím si, co vše mám – od skvělé rodiny až po pohodlnou vyhřátou postel, ve které mohu odpočívat a regenerovat, protože to není pro každého samozřejmost. S pocitem vděčnosti a štěstí jdu spát.

Možná se Vám to může zdát na první pohled divné, ale zkuste toto jednoduché cvičení praktikovat pár dní a uvidíte, jak se Vám daří jinak – poklidněji, radostněji, prostě lépe.

Lenka Ilečková
Pomáhám lidem již více než 10 let odbourat stres, emoce a mentální bloky, které jim nyní brání vést spokojený a naplněný život. Racionálně a empaticky je vedu k uvědomění, jak mohou najít východisko z toho, co právě řeší, dojít ke svému konkrétnímu cíli a cítit opět spokojenost a naplnění v osobním anebo pracovním/podnikatelském životě. Při své práci propojuji znalosti koučinku a metod kineziologie one brain, NLP, EFT a rodinných/firemních konstelací. Můj příběh si přečtěte zde >>