Čím si limitujete životní hojnost

Pojďme se společně podívat na vztah s penězi a finanční hojností. Protože ať si to připouštíme či nikoliv, nejen že vytváříme vztahy s lidmi, ale za svůj život jsme si vytvořili také vztah k penězům, k majetku, k životní hojnosti.
Zamyslete se jen chvilku, jak byste charakterizovali svůj vztah s nejlepší kamarádkou? Nebo třeba ke svým dětem? Jak o nich mluvíte? Milujete své děti? Těší vás, když vám partner řekne MILUJU TĚ? Potěší vás, když vás někdo pochválí a poděkuje vám?
A nyní se zamyslete, jak byste charakterizovali svůj vztah k penězům? Jaký pocit ke svým penězům máte? Jak o nich MLUVÍTE? Jakými slovy je označujete? Jaký pocit u toho máte? Je to opravdu šťastný a naplněný vztah? Chtěli byste žít s někým, kdo vás nemiluje a mluví o vás, že za všechno můžete?:)))

Zkuste si právě teď upřímně odpovědět na tyto otázky:

Jak uvažujete o penězích, o bohatých lidech, o bohatství obecně? Jak se o těchto tématech mluvilo, když jste byli malí? Co jste slýchávali doma o penězích? Jaký vztah s nimi máte? Bojíte se o ně?

Jaký vztah máte sami k sobě? Jak vnímáte své role – partner/partnerka, matka/otec, žena/muž…

Jak se u vás doma mluvilo o práci? Měli vaši rodiče na vás čas, nebo kvůli jejich práci jste se cítili přehlíženě a nedůležitě?

Pochybujete v otázkách vlastní hodnoty?  Museli jste si všechno zasloužit? Chybělo vám v dětství ocenění? Chybí vám i nyní ve vztazích?

Jaký vztah máte se svými rodiči? Jaké vztahy obecně s lidmi vytváříte? Jsou naplněné, nebo máte pocit, že jen dáváte, ale nevrací se vám nic nebo jen málo zpět?

Přišel někdo z vašeho rodu o majetek či sumu peněz? Provinil se něčím? Způsobil někomu újmu? Dostal se do dluhů? Měl těžký osud?

Jaké obavy máte v souvislosti s penězi? Co nejhoršího by se mohlo stát, když jich bude nedostatek? Co nejhoršího by se mohlo stát, když jich bude tolik, že je nebudete moci spotřebovat ani za 10 životů? Co nejhoršího se může stát, když o tom budou všichni vědět?

Jak máte sami sebe rádi? Jaké pocity zažíváte, když vydáváte peníze sami za sebe?

Jaké pocity zažíváte, když přijímáte dárky? Jaké pocity a myšlenky máte, když přijímáte peníze od manžela? Jaké pocity a myšlenky máte, když vám někdo vyjadřuje pozornost ocenění?

Jaké pocity máte, když dáváte dárky? Jaké pocity a myšlenky máte, když někomu vyjadřujete lásku či ocenění? Děláte to dostatečně?

Co pro vás znamenají peníze? Co za pocity vám dávají? Jakou emoci chcete jejich prostřednictvím mít ve svém životě?

Jaká slova, která o nich používáte, nepodporují dobrý vztah s nimi?

Jaká negativní přesvědčení o penězích máte? (Některá životní přesvědčení ohledně hojnosti a peněz nemusí nutně vycházet z rodiny, ale také z pohádek, příběhů, které jste četli, nebo z náboženství.)

Kde v souvislosti s penězi cítíte pocit hanby? Kde v souvislosti s penězi cítíte pocit viny? Kde se v souvislosti s penězi cítíte jako oběť či se stydíte, že „nejste dost“? V jakých situacích s penězi zažíváte pocit „nezasloužím si?

Co určitě nechcete, aby se o vás vědělo v souvislosti s penězi? Co nejhoršího by to mohlo přinést?

Představte si, že už nikdy byste nemuseli řešit otázky ohledně dostatku peněz. Co budete dělat se svým životem?

Představte si, že jste dosáhli všech svých finančních cílů. Máte příjem, který chcete, a také dostatečnou rezervu. Jakým jste v této vaší představě člověkem? Jaký vztah máte k penězům? Jak se chováte k lidem a oni k vám? Jaký vztah máte sami se sebou? Co vyzařujete? Co vám brání začít být takovou osobou již nyní? 

 

Peníze nejsou ani dobré ani špatné. Je to prostě pouze o vztahu, který k nim máme. Slouží nám jako výživa pro náš život, jak materiální, tak ten duševní. Říká se, že oheň je špatný pán, ale dobrý sluha. To samé by se dalo říci o penězích.

Pokud máte přesvědčení, že práce je dřina a život je boj, těžko se vám bude dařit vydělat peníze s lehkostí a bez konfliktů a nepříjemných situací. 

Pokud neustále toužíte po jistotě, peníze vám jí nedají. Protože uvnitř jste nejistí a nejistota se vám bude vracet z toho vnějšího světa pak i v jiných podobách. A když se na to podíváme ještě blíže a hlouběji za skutečnou příčinou, stojí za tím většinou podvědomě nemožnost odpoutat se od rodičů – jako bychom stále od nich vyžadovali lásku, ocenění, podporu, povzbuzení…

Z klientské praxe také vidím, jak je důležité si uvědomit, že tam, kde momentálně jste, i když vám to nevyhovuje, tak z toho máte určitou podvědomou výhodu. A zjednodušeně řešeno tato výhoda je vlastně limitující životní přesvědčení.

Např. Peníze – Sice s nimi vyjdete, ale na druhou stranu toužíte, aby jich bylo více. Jenže „to víc“ se stále neděje. Zkuste zapřemýšlet, co se říkalo u vás doma, když jste byli malí, o penězích… třeba – Peníze kazí charakter. Ale vy přeci nechcete mít zkažený charakter, tak si jich raději nepustíte do života…

Nebo: Když někomu z rodu byl zabaven majetek, znamenalo to velké trauma. A tak nevědomě je předáván vzorec ve smyslu “je lepší nic nemít”. Stejně tak hluboká vina na podvědomé úrovni způsobuje, že se nevědomě snažíme z ní vykoupit či se za něco nevědomě trestáme. To se pak projevuje ve formě neustálých vydání či nedostatečném přijímání.

Penězům jsme dali různé nálepky. Pravdou však je, že peníze jako takové jsou pouze forma vyrovnání energie – dávání a přijímání.

S hojností souvisí také míra sebehodnoty a důvěra v to, co známe, a jak se umíme ocenit. K tomu bych vám chtěla vyprávět tento příběh:

V docích má opravnu lodí jeden muž. Brzy ráno za ním přijde opravdu bohatý muž, že jeho luxusní jachta se rozbila a on nemůže odjet. Opravář jde a kontroluje jachtu. Pak v jednom místě 2x ťukne a motor najednou naskočí. Bohatý muž se ptá, kolik mu zaplatí. Opravář odpoví:“ 10 000 dolarů.“ “Tolik? Vždyť ti to trvalo tak krátkou dobu a jen 2x si někam poklepal!“ Trochu rozčileně povídá majitel jachty.„To poklepání je za 1 dolar. To, že jsem věděl, kde přesně poklepat, je za těch zbylých 9 999!“ V klidu odpoví opravář. (volně převykládáno z knihy Změnte svůj život za 7 dní – Paul Mckenna)

Pokud tedy chcete růst v souladu se sebou v hmotném světě, je nutné začít od toho vnitřního.

 

Můžete ještě vyzkoušet jednoduchou vizualizaci:

Najděte si klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit a pohodlně se usaďte.  Představte si SVÉ PENÍZE jako bytost – je jedno, zda je mužská či ženská. Nechejte to na své intuici. Můžete si představit, že ji pozvete na kávu a upřímně si s ní popovídáte. Co vás napadne – Jak můžete narovnat vztah s touto osobu, abyste mohli začít vytvářet přátelský vztah? Co je prvním krokem, jak si udržet tento vztah stále přátelský?

 

Jak rozpustit omezující přesvědčení nejen ohledně peněz a své vlastní hodnoty?

Za přesvědčeními ohledně hojnosti stojí často velké a rozvětvené příběhy, které sahají do historie rodiny. Dobrou zprávou je, že díky svalovému stress testu, který nejsme schopni vědomě ovlivnit, a metodám kineziologie one brainrodinným konstelacím je možné je jasně identifikovat a přeměnit z těch limitujících na ty podporující. Věřím však, že již zamyšlení se nad samotnými otázkami vám udá určitý směr a bude pro vás vodítkem k uvědomění si přesvědčení, kterými se limitujete.

 

Lenka Ilečková
Již více než 12 let poskytuje odborné konzultace, které lidem pomáhají do hloubky odbourat stres a mentální bloky, které jim brání vést spokojený a naplněný život. Spolupráce klientům přináší úlevu od stresu a pomáhá jim uvidět možnosti řešení problému, který je tíží, či dosáhnout snadněji konkrétního cíle. Pracuje s lidmi na tématech osobního, profesního života i podnikání. Při své práci propojuje znalosti koučinku a metod kineziologie one brain, NLP a rodinných/firemních konstelací. Můj příběh si přečtěte zde >>